Bu kitabı bildirin.

Açıklama

Tutunamayanlar Pdf İndir

Türk edebiyatının en ehemmiyetli yapıtlarından biri olan Tutunamayanlar’ı Berna Moran, “hem söyledikleri hem de söyleyiş şekliyle bir başkaldırı” olarak niteler. Moran’a göre “Oğuz Atay’ın espri eforu, duyarlılığı ve kullandığı teknik incelikler, Tutunamayanlar’ı büyük bir maharetin mahsulü yapmış, eserdeki bu yetkinlik Türk romanını modern roman kavrayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır.”
Minik burjuva dünyasını zekice alaya alan Atay “hücumunu, tutunanların kavramayacağı, red edeceği cinsten bir romanla yapar.” Tutunamayanlar, 1970 Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Roman Mükâfatı’nü kazanmıştı.

Yazar Hakkında

 Oğuz Atay

1934’te İnebolu’da doğdu. Ankara Maarif Koleji’ni, İTÜ İnşaat Fakültesi’ni tamamladı. 1960’ta İDMMA İnşaat -Kısmı’nde öğretim azası olarak çalışmaya başladı. Tutunamayanlar’ı yayımlamasının 1971-1972 ardından, ehemmiyetli bir münazaranın odağına yer aldı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu 1970 Roman Mükâfatı’nü kazanan Tutunamayanlar’ı kısa bir zaman sonra, 1973 senesinde Riskli Oyunlar isimli ikinci romanı izledi.

Hikâyelerini Fobiyi Beklerken başlığı altında topladı. 1911-1967 arasında yaşamış öğretmeni Prof. Mustafa İnan’ın yaşamını romanlaştırarak Bir Bilim Adamının Romanı’nı yazdı. Oyunlarla Yaşayanlar isimli tiyatro yapıtı Devlet Tiyatrolarında sahnelendi. Atay 13 Aralık 1977’de, büyük projesi ‘Türkiye’nin Ruhu’nu yazamadan yaşama gözlerini yumdu.

Tutunamayanlar Pdf İndir kitap özeti

Tutunamayanlar Pdf İndir pdf oku

Tutunamayanlar Pdf İndir Pdf full indir

Yazarın Diğer Kitapları

EnglishFrançaisDeutschРусскийTürkçe