Bir İdam Mahkûmunun Son Günü Pdf İndir

5.0/5 Değerlendirme: 3
Kitap Yazarı
Victor Hugo

Bu kitabı bildirin.

Açıklama

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü Pdf İndir

Bir İdam Mahkûmunun Son Günüleri, dünya edebiyatının ebedilerinden Hugo’nun 1802-1885 yirmi altı yaşlarında yazdığı bir gençlik eseridir. içerik olarak bu romandaki amacı çok sade, çok belirgin: İdam cezasının hem acıklı, hem de absürt yanını göstermek. Onun büyüklüğünde, onun dahisinde bir yazar için böyle bir savı beşeri ve etik ebatlarıyla sergileyerek ispatlamak hiç de efor değil.

Ama bu romanın büyük ehemmiyeti başka özelliklerinden kaynaklanıyor. Bu eser, birinci tekil şahıs ben ile yazılan romanın ilk misali. Daha evvel böyle bir yöntem öğrenilmiyor. Demek ki bu özelliğiyle bir yol gösterici, bir önder bu roman. Roman kahramanının da dediği gibi, bir tür zihinsel otopsi olan bu romanda, çağdaş edebiyatın ilk iç monoloğu ile karşılaşıyoruz.

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü, bir yenilik olan Samuel ve Georges haber veriyor. Bu da romanın bir başka ehemmiyetli özelliği. Bataille ve Beckett’i tanıdıktan sonra bu romanı daha iyi anımsıyoruz. İdam Mahkûmunun kendisine başkası olarak bakışı ise, Victor Hugo’nun Arthur Rimbaud’dan kırk sene evvel ‘Ben Bir Başkasıdır’ fikri yaşamış olduğunu gösteriyor.

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü özeti

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü pdf oku

Bir İdam Mahkûmunun Son GünüPdf full indir

 

EnglishFrançaisDeutschРусскийTürkçe