Bu kitabı bildirin.

Açıklama

Aşk Dersi Pdf İndir

Aşk Dersi PDF indir, Kitabın yazarı Lynn Barber’dir. Kitabın Türkçe tercümesini Banu T. Öğüdücü yapmıştır. Kitap toplam 226 sayfadır.

Hatıraların atalardan bahsedilerek başlaması gerektiğini biliyo-rum ama ne yazık ki benim böyle bir bahtım yok zira ben hem anne hem baba aracılığıyla alt, andırılmayan katmanlardan geldim. Atalarımızdan bildiğim az da olsa tek seçkin şahıs, annemin aracılığıyla, Norfolk’taki Swaffhamda istasyon şefliği yap- ‘ mış olan büyük-büyük amcam. Elbette Viktorya zamanında bir istasyon şefi olmak büyük bunun bunun yanındalıktı. Andırıyorum da onun o çok azametli istasyon şefi üniformasıyla sürüklettiği bir siyah beyaz resmini görmüştüm ama sizi veya kendimi rastgele bir Swaffham istasyon şefliği araştırmasıyla boğma-mam gerektiğini düşünüyorum. Belki de orayı gidip görmeliyim?” diye düşündüm. Ama ben eksileri artıları gözden geçirene dek Bagshot sapağından kmlerce uzaklaşmıştım. Bundan dolayı orası da istasyon şefi gibi bir belirsiz olarak kaldı.

Ben orada doğmuştum zira annem ailesiyle Sunningdale, Berkshire’da kalıyordu ve en yakın doğum konutu da Bagshot’taydı. Orasının çok tatlı ve sıhhate uygun bir yer olduğuna da kuşku yok ama ile alakalı bildiğim tek şey, 22 Mayıs 1944’te orada dünyaya geldiğum ve yaşamda kaldığım. Annem, ailesinin yanında kalıyordu zira babam hala uzakta `savaşıyordu’ veya daha doğrusu Catterick’te tank telsizlerini tamir ediyordu. Gözleri o kadar bozuktu ki hiçbir zaman etkin hizmete sevk edilmemiş, bunun yerine savaşı İngiltere’de hadisesiz şekilde geçirmişti. Annemle de Birmingham’da vazifeliyken tanışmışlardı.

O müddetler an-nem ambulans sürücülüğü yapıyor, babam da bir us sağlık kurumu-sinde koruma misyonlusu olarak çalışıyordu. Babam, annemin, hayatında gördüğü en göz akdikeni kadın olduğunu dile getiriyor —ve bu, annemin dişleri dökülmeden evveldi. Kadının genç kızlığı ve yirmili yaşları süresince feci şekilde ağzından dışarı doğru fırlayan dişleri olmuştu. Sonra da – savaş esnasında çok fazla yaşanılan kalsiyum noksanlığından dolayı- tüm dişleri döküldü ki bu olabilecek en iyi şeydi. Dışarı doğru fırlama-yan yeni Milli Sağlık takma dişleriyle genelde Rosalind Russell’a benzetilen gerçek bir hoşluk haline dönüştü.

Gür, siyah dalgalı saçları, ela gözleri, şeftali tonunda bir deriyi, kocaman göğüsleri ve uzun bacakları vardı. İnsanlar onun gibi bir afetin neden babam gibi gözlüklü bir inekle evlendiğini düşünüyor olmalıydı ama bunun cevabı, annemin evlenmeden evvelki dişlerinde uyuyordu.

Anılarım savaş ardından Ashford, Middlesex’teki bir alışveriş merkezinin üzerinde bulunan kiralık dairemiz-de başlıyor. Perdelerin üzerinde bir tırtıl ve bahçedeki çöp bidonlarının içinden burnunu uzatan bir sıçan gördüğü-mü hatırlıyorum. Ama andırdığım hakikat şey, üç yaşına kadar oturma odasının bir köşesinde büyük bir bebek otomobili olu-şu ve sonra bir gün onun ortadan kayboluşuydu. Anneme onun nereye gittiğini sormuştum ve o da otomobili verdiğini söylemişti ama bunu belleğime yerleşmesine neden olacak bir gariplikle söylemişti. Sanırım bu, tek çocuk bulunacağımın ilk imasıydı.

Aşk Dersi kitap özeti

Aşk Dersi pdf oku

Aşk Dersi Pdf indir
EnglishFrançaisDeutschРусскийTürkçe